“Laste ööülikooli” saatesarja salvestused Tartu loodusmajast 4.-7.01.2021

Novembri lõpus toimus Tartu loodusmajas Vikerraadio “Laste ööülikooli” saatesarja nelja saate salvestus, mis nüüd jaanuari alguses eetrisse jõuavad. Loodusteemalised saated valmisid koostöös Rohelise kooli programmiga, mille võrgustikuga liitunud koolide õpilastelt ja õpetajatelt kogutud küsimustele leitakse saadetes vastuseid. Raadioteatri lühiloengute sari “Laste ööülikool” on lastele mõeldud minisari, mida on huvitav ja mõnus kuulata ka suurel inimesel. Iga miniloeng kestab umbes veerand tundi ja loengupidajateks on erialade asjatundjad, kes enda teadmised lastele sobivasse vormi kohandavad.

Esimene saade jõuab eetrisse 4.jaanuaril kell 18:45 Vikerraadios ning järgmised saated kohe järgnevatel päevadel, jäädes kodulehel järelkuulatavateks ka peale eetriaega. Kõik Vikerraadio Laste Ööülikooli saated on leitavad saatesarja lehelt.

 

  • Esmaspäev, 4 jaanuar 2021

Loomaökoloog Tuul Sepp „Kuidas tuli esimene loom?”
Esimese looma – plaatlooma ehk teaduskeeles naastlooma avastamisest ja uurimisest. Kuidas tekkisid hulkraksed organismid? Miks maailma vanim loom – plaatloom on endiselt alles, tegutseb ja toimetab, kuigi näiteks dinosaurused on ammu välja surnud.

  • Teisipäev, 5. jaanuar

Zooloog ja mereteadlane Randel Kreitsberg „Kalade elu vee all ja maa peal”
Kalade imeline maailm – kuidas kalad hingavad, kuidas vee all omavahel suhtlevad? Kas kalad saavad ka maa peal elada? Aga puu otsas? Kuidas leiab kala üles oma sünnipaiga, ka tuhandete kilomeetrite kauguselt?

  • Kolmapäev, 6. jaanuar

Arahnoloog ehk ämblikuteadlane Mart Meriste „Sinasõprus lülijalgsega”

Kuidas tervitada sajajalgset, aga tuhatjalgset? Kuidas näevad maailma putukad? Miks ämblikul on binokkel ja kärbsele maitseb kaka? Ja ometi – kuigi meie elukeskkonnad, maailmataju ja maitsed on nii erinevad, oleme elusolenditena kõik väga sarnased. Väikesed kui suured. Üks ei ole teisest halvem ega parem. Kuidas hoida, kuidas mõista?

  • Neljapäev, 7. jaanuar

Füüsik Jaak Kikas „Vikerkaarest”
Valgus kui elektrivälja ja magnetvälja paaristants. Kuidas valge valgus saab endas sisaldada erinevaid värve? Kuidas tekib vikerkaar? Miks vikerkaar ennast kunagi kätte ei anna? Vikerkaar kui elu sümbol.

 

laste ööülikool

tartu loodusmaja laste ööülikool

laste ööölikool tartu loodusmaja