Loodusfestivali filmiõhtud 6.08-07.08.2020

Loodusfestivali filmiõhtud Tartu loodusmajas Lille 10 sisustavad 2019. aasta Matsalu loodusfilmide festivali filmid. Iga filmi järel on vestlusring, mida hoiab oma ala asjatundja. Osalemine tasuta.

Sündmus kuulub Loodusfestivali programmi, mis sel aastal toimub 6.‒8. augustini. Tutvu kavaga SIIN. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Neljapäev, 6. august 2020
17.00 Kassi Amsterdam / Catwalk (Wild Amsterdam),  Holland – 86 min

Žürii eriauhind Matsalu loodusfilmide festivalil

Režissöörid Mark Verkerk, Ignas van Schaick

See on teistmoodi linnafilm, mis uurib Euroopa ühte elavaimat ja dünaamilisemat linna selle loomelaniku – kassi – pilgu läbi. Oma haljasalade turgutamise maine tõttu on Amsterdam ideaalne paik inimeste ja loomade vaheliste, sageli humoorikate kohtumiste uurimiseks. Kalaturul kala napsav hallhaigur või rott, kes kasvatab oma poegi kõnniteeplaadi all, kuuluvad mõlemad siia linna, samuti nagu ka bissa-kilpkonn või hiidpanda.

Treiler: https://www.matsalufilm.ee/film926-2019/

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab linnuökoloog Marko Mägi.

19.00 Seks, valed ja liblikad / Sex, Lies and Butterflies, Austria – 50 min

Parima montaaž auhind Matsalu loodusfilmide festivalil

Monteerija Jim Isler,  režissöör Ann Johnson Prum

Selle filmiga sukeldume sügavale liblikate maailma, avastame nende hämmastavaid ellujäämise tehnikaid ja saame uusi teadmisi liblikate saladustest, muutes igaveseks meie vaadet nendele fantastilistele ja samas nii hapratele olenditele.

Treiler:  https://www.matsalufilm.ee/film666-2019/ 

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes.

20.30 Bioko kadunud kuningad, Saksamaa – 56 min

Žürii äramärkimine Matsalu loodusfilmide festivalil

Režissöör: Oliver Goetzl

Kesk-Aafrika rannikul on üksik saar, kaetud ürgsete vihmametsadega ja ümbritsetud tumedate ookeanivetega, kus elab arvukamalt liike kui üheski teises paigas Maal: BIOKO. Selle maa valitseja on üks maailma vähemtuntuid primaatide liike – drill. Saart ümbritseb musta liivaga rannajoon, hiiglaslike merikilpkonnade iidne pesitsuspaik. See film uurib drillide salajast elu ja nende salapärast saarekodu, jälgib üht drilliperet ja nende vastsündinut, kes avastab seda troopilist paradiisi esimest korda.

Treiler: https://www.matsalufilm.ee/film224-2019/

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes.

 

Reede, 7. august 2020
17.00 Vesineid / Maiden of the lake, Soome – 74 min

Žürii eriauhind Matsalu loodusfilmide festivalil

Režissöör: Petteri Saario 

Film räägib lõbusatest hetkedest, kus 13-aastane Emika ja tema nõbu Antti on kõigi nelja aastaaja jooksul järve ääres, mida ümbritseb põnev loodus. Koos hulguvad nõod ürgmetsas, ujuvad, kalastavad ja korjavad mustikaid. Talvel magavad nad külmunud järvel, taevas veiklevate virmaliste all. Kevadel kohtavad nad maailma haruldaimat hüljest, Saimaa viigerhüljest. See on hingematvalt kaunis looduslugu kogu perele.

Treiler: https://www.matsalufilm.ee/film787-2019/

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab ornitoloog Leho Luigujõe.

18.30 Luikede kadumise saladus / Swans: Mystery of the Missing, Suurbritannia 60 – min

Keskkonnaamet ja Matsalu rahvuspargi eriauhind Matsalu loodusfilmide festivalil

Režissöör Amber Cherry Eames

Filmi eesmärk on lahendada üks looduse salapärane fenomen: väikeluikede dramaatiline vähenemine. Igal aastal teevad need majesteetlikud linnud läbi ühe maailma kõige karmima rändeteekonna üle ohtuderikka maa, mere ja taeva. Nende kadumise võti on kusagil Siberi karmide tundramaastike ja Lõuna-Inglismaa vahel. Ühineme ekstreemspordinaise Sacha Denchi ja auhinnatud loodusfilmi operaatori Benjamin Saddiga, kes rändavad koos luikedega nende üle 7000 km pikkusel teekonnal, kus nii inimeste kui luikede vastupidavuse piire liigutatakse. Tipptasemel jälgimistehnoloogia ja uuenduslikud filmimismeetodid annavad hea ülevaate lindude maailmast, pakkudes uhkeid kaadreid õhust ning kolme luige Charlotte, Daisy-Clarke ja Leho teekonnast.

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab ornitoloog, väikeluikede uurija ja filmi konsultant Leho Luigujõe.

20.00 

67º 49’ 32’’ Põhi / 67 49 32 North, Türgi – 56 min

Žürii äramärkimine Matsalu loodusfilmide festivalil

Režissöörid Ece Soydam, Mathieu Dumond

Mathieu on bioloog ja filmitegija, kes elab Kanada Arktikas. Prantsusmaal sündinud ja kasvanud, tunneb ta end kodus külmas keskkonnas koos oma inuitist naise ja pojaga. Mathieu kirg elusloodust filmida on muutunud olulisemaks kui kunagi varem, sest tema armastatud maailm on kliimamuutuste tõttu juba muutunud.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=YijtbqS7wms 

Filmijärgset vestlust veab ja küsimustele vastab loodusfilmide režissöör Remek Meel.