Digikoristusnädal 2023
Eesti Rohelise kooli programm kutsub õppeasutusi, õpilasi ja kõiki huvilisi osa võtma suurest digitaalsest koristusnädalast 23.-29.01.2023!
Võtame ette enda digiseadmed tööl, kodus või koolis ning korrastame enda digielu, kustutades kõik ebavajaliku infomüra ja failid, mis kuhjudes digitaalseks prügiks on muutunud. Igal nädalapäeval ootab ees üks päevateema, mis annab nippe, kust ja kuidas efektiivselt digikoristada.
E-postkasti ummistavad listikirjad, sorteerimata sajad udused puhkusefotod ning eri kasutute teenuste kontod tarbivad kõik energiat läbi seadmete ja programmide, kus neid hoiustatakse ja liigutatakse. Kõik need väikesed igapäeva digiteod kuhjuvad aastatega aga meie planeeti mõjutavaks reaalseks CO2 jalajäljeks. Kui paljud nendest failidest, kirjadest, kontodest aga tegelikult sulle vajalikud ja säilitamist väärt on? Peale heateo loodusele, muudad digikoristades oma elu turvalisemaks, vähendad infomüra ja võidad edaspidi aega, kuna leiad enda asju paremini üles.
Digikoristusnädal astub ühte sammu üle-eestilise Telia Digikoristuspäevaga 27.jaanuaril, kuhu kutsume samuti end kirja panema.
NB! Kooliklassidega osaledes on ülesanded sobilikud pigem põhikooli teisest astmest alates, sobides noortele, kes juba iseseisvalt digiseadmetega toimetavad ja erinevaid keskkondi kasutavad.
Digikoristusnädalat 2023 korraldab Eesti Rohelise kooli programm koostöös Tartu loodusmajaga. Kampaania partneriks on Telia Eesti AS.
Liitu digikoristuse Facebooki üritusega!
Lae plakat oma õppeasutusse alla siit – printimiseks ja veebilehele.
#digikoristusnädal2023
OSALEMINE
- Pane ennast kirja kas õppeasutuse meeskonna (kooli/lasteaia õpetajate ja töötajate rühm, keskkonnatöörühm, vms), kooliklassi, pere või üksikosalejana SIIN
- Vali seadmed, kus nädala jooksul digipuhastust teed – kas telefonis või arvutis (nii tööl, koolis kui kodus), eriti agar digipuhastaja võib sukelduda kordamööda kõigisse.
- Sea sihiks kindel aeg, kui kaua saad digikoristusega selle nädala jooksul tegeleda – näiteks iga päev 15 minutit või lausa tunni ning pea sellest rõõmuga kinni.
- Järgi igal hommikul ülesannet, mis Facebooki üritusse, siia kodulehele või Instagrami ilmub ning pane käed külge!
- Jaga edusamme, et koos puhtamaid seadmeid ja päid tähistada! Anna meile digikoristusnädala lõpus tagasisidevormis märku, mitu ülesannet nädala jooksul tegid, mida enda kohta õppisid ja millise uue koristusharjumuse endaga kampaaniast kaasa võtad. Kui soovid, märgi endale nädala jooksul üles mis mahus ebavajalikke faile digiseadmetest kustutasid.
- Õpetajad saavad päevateemade kava ette, et õppetegevusi paremini planeerida. Kooliklassidele on lisategevuseks Kahooti viktoriin.
AUHINNAD ja TOETAJAD
Ülesandeid edukalt täitnud osalejate vahel lähevad jagamisele loosiauhinnad.
- Kõigi osalenud õppeasutuste vahel loosime välja ergutusauhinna, kust leiab midagi nii mängulist kui maitsvat.
- Rohelise kooli programmiga liitunud õppeasutuste vahel loosime välja lisaks kaks auhinda. Ühele õppeasutuse meeskonnale ja ühele klassile on auhinnaks ekskursioon elektroonika ringmajandusettevõttesse Foxway (asukohaga Tartus) koos reisitoetusega 500 euro ulatuses. Reisitoetuse väljaandmist toetab Telia.
- Kõigi üksi või perega osalevate digikoristushuviliste vahel loosime välja koostööpartner Telia poolt välja pandud kaks akupanka.
Lisaks toetas kampaaniat viktoriini küsimuste loomisel TalTechi küberturvalisuse teadur, koolitaja ja õpetaja Birgy Lorenz.
Auhindade loosimises saavad osaleda kõik registreerunud osalejad, kes on hiljemalt 3. veebruariks jaganud tagasidevormis enda, pere, meeskonna või klassi digikoristusnädala edusamme ja muljeid.
OSALEJAD JA VÕITJAD
Aitäh kõigile digikoristusel osalejatele! Sel aastal registreeris end koristama 185 õppeasutust ja kampaania lõpus jagas enda tagasisidet 112 õppeasutust. Üksikosalejaid osales mitusada inimest.
- Rohelise kooli võrgustiku õppeasutuse auhinnad: meeskonna auhinna võitsid Sutlema-Aespa lasteaia töötajad. Klassi auhinna võitis Rakke Kooli 9.klass.
- Võrgustikuvälise ergutusauhinna sai Tallinna 21.Kooli 8B klass.
- Üksi või perega osalejatest võitsid loosiauhinna Laura Ahun ja Grete Toome.
Digiprügi ja turvalisuse lisamaterjale ja artikleid:
- Multifilm “Digiprügi” II kooliastmele (autoriks Tallinna Ülikooli tudengid)
- Küberturvalisuse arvutimäng Spoofy I kooliastmele
- Targalt internetis – õppematerjalid ja tunnikavad õpetajatele turvalisest internetikasutusest koolidele ja lasteaedadele
- ERR Novaator 1 minuti loeng “Miks tuleb vanad e-kirjad kustutada?”
- “Targalt internetis”- Digiprügi
- Telia Digitark “Nõuanded arvuti korrastamiseks”
- Tallinna Ülikooli ELU juhend: digiprügist ettevõtetele
- Energiaspetsialisti Marek Muiste veebiloeng “Digitaalse keskkonnajälje vähendamine”
- Tartu Ülikooli IT-osakonna detailsed juhendid digikoristuseks, kuidas teha ruumi arvutis ja eri veebikeskkondades
- TalTech “Millised maavarad peituvad sinu nutitelefonis?”
- ERR Novaator 100 sekundi video “Digitaalne jalajälg ja privaatsus”
- Arvamusfestival 2020 arutelu “Kas tehnoloogia suurendab või vähendab keskkonna jalajälge?”
Lisainfo:
Liina Vakrööm
liina.vakroom@tartuloodusmaja.ee
53326476
Digikoristusnädal 2023 koordinaator
Rohelise kooli programmi tegevusi toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Janek Pohla koostöös President Kaljulaidi Fondiga.