Uue õppeaasta huviringidesse registeeerumine algab 5.augustil, mil avaneb ametlik registreerimine ARNO keskkonnas. Täpsema info registreerimise kohta leiab siit.

2023/2024 õppeaastal osalenud õpilastel on võimalik eelregistreeruda, mis tagab eelisjärjekorras huviringidesse vastuvõtu. Eelregistreerimise vormi leiab lapsevanem Tartu loodusmaja Stuudiumi postkastisti.

Lisainfo:
õppejuht, Pille-Riin Pärnsalu
pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee
+372 5625 3402

Selleks õppeaastaks on huviringid lõppenud. Uute plaanide tegemiseks on Stuudiumis potsatanud nii õpilaste kui ka lapsevanemate postkasti eelregistreerimise vorm. Kus on võimalik panna õpilane eelisjärjekorras kirja 2024/2025 õppeaasta ringidesse.

Miks eelregistreerida?

Eelregistreerimine tagab teie lapsele koha valitud huviringi grupis ehk teie esitatud liitumistaotlus Arno keskkonnas kinnitatakse enne kui teiste õpilaste oma, kes 2023/2024 õppeaastal loodusmaja huviringis ei osalenud.

Eelis aegub 25.augusti seisuga. Eelise kasutamiseks tuleb esitada ametlik liitumistaotlus Arno keskkonnas!


Lisaks eelregistreerimisele on võimalik vaadata tagasi möödunud õppeaastale ning anda tagasisidet meie tehtud tööle.

Huviringide tagasiside küsimustiku leiad siit TAGASISIDE


Juba sellel laupäeval, 8.juunil toimub meie pargis loodusvaatluste maraton ning tigude töötoad, mis aitavad Tartu linnaloodust paremini tundma õppida!

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel, näiteks nagu Tartu loodusmaja park, 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad. Loodusvaatluste maraton on teaduslike andmete kogumise aktsioon, mille kaudu saab igaüks panustada teadusandmete kogumisse.


Peale loodusvaatluste maratoni kutsub loodusmaja märkama samblaid ja samblikke ning neid PlutoF platformile sisestama. Sammalde ja samblike vaatluskampaania leiab aset 3.juuni-25.august ning kõikide osalejate vahel loositakse välja ka auhindu.


Suve jooksul on võimalik tutvuda isade hoole ja hooletusega looduses ning uurida keerukamad pärilikkuse küsimusi. Päikese- ja kivitoas ning fuajees on üles seadnud ennast näitus “Isad ja pojad”. Huvikooli õpilastele on õpilaspileti ette näitamisel näituse külastamine tasuta.


Lisaks isadele ja poegadele saab sel suvel loodusmaja saalis nautida Kaie Šestakova-Karu maalinäitust “Tumedast heledaks”.

tumedast heledaks


Suve lõpus toimib loodusmajas väikese elurikkuse nädalalõpp, mis tutvustab vähemärgatavaid, väikeseid, aga üliolulisi organisme: samblaid, samblikke ja putukaid. Päevakavas on temaatilised töötoad, perepäev, putukate ööpüük ning sammalde ja samblikeretked spetsialistidega. Loodusmajas saab vaadata sammalde ja samblike näitust ning läbida temaatilist avastusrada.

Sündmus on osa Tartu 2024 kultuuripealinna programmist ning leiab aset 17.-18.august kell 10-16.

Huvikooli õpilased saavad väikesel elurikkuse nädalalõpu tegevustes õpilaspileti ettenäitamisel tasuta osaleda.


Tartu loodusmaja võib suvel leida ka koos toredate tegevustega autovabaduse puiesteelt.


Uue õppaasta avapiknik toimub 2.septembril kell 16:00.

Armas huvikooli õpilane, lapsevanem ja uus sõber!

Ootame Sind aastalõpu piknikule loodusmaja parki

reedel, 31.juunil kell 16:00-17:00.

Nagu ikka, võtame aasta kokku koos oma toredate õpetajatega, esitlusele tuleb taimetarkade huviringi õpilaste etendus “Zombikaktused” ja üks tore lõpupiknik ei saa olla ka ilma seiklusmänguta.

Tule üksi või perega. Soovi korral võta midagi kaasa piknikulauale, võimalikult vähepakendatud.

Halva ilma korral oleme saalis.


Juba sellel kolmapäeval, 1.mail tähistame Kevadpüha. Mõned soovitused kevadpüha ja sellele eelneva öö, volbriöö tegevustest leiad meie teadetetahvlilt.


Suure hooga on käima läinud Kasvades oma toiduga III viktoriin, kust saab osa võtta kogu pere. Viktoriin kestab kuni 18.maini, mil tähistatakse  rahvusvahelist taimede lummuse päeva Viktoriini tulemused avaldame rahvusvahelisel mesilaste päeval, 20.mail.


Laupäeval, 4.mail ootame kõiki loodusmajakaid koos perega talgudele. Huvikooli õpilaste juhatajaks on meie huvijuht Liisgren Pärnsalu (liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee), kes saadab peagi täpsema info huvikooli õpilaste ja lapsevanemate tööde ja tegemiste kohta Stuudiumi sõnumitesse.


Järgmisel kolmapäeval, 8.mail tähistame koos Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi, Põllumajandus- ja Toiduameti, Eesti Maaülikooli ja Seiklushundiga Rahvusvahelist taimetervise päeva.

Seekord toimub selle päeva raames orienteerumine, erinevad töötoad ning taimede lummuse päeva tähistamiseks ka VÄIKE TAIMELAAT. Seega, kui sul on kodus üle mõni taim, kellele soovid uue kodu anda, aga ise sellega tegelemiseks jaksu ei ole, siis too see julgelt loodusmajja! Lisa taimele liigi- või sordinimi, kasvataja (oma) nimi ning soovitused uuele omanikule. Kuna tegu on heategevusliku sündmusega, siis kogu saadud tulu läheb talveaia taimede elutingimuste parandamiseks.

Taimetervise päeva sündmused on osalejatele tasuta, v.a. orienteerumine, kus tuleb sümboolse tasu eest soetada punktide registreerimisseade. Huvikooli õpilastele on loodusmaja õpilaspileti ettenäitamisel see TASUTA!


Neljapäeval, 9.mail kell 18:15 koguneb taaskord huvikooli keskkonnatöörühm, et vaadata üle keskkonnaaruande küsimustik ning muljetada, kuidas on vahepealsed sündmused möödunud. Kontakt: Rohelise kooli keskkonnatöörühma juht, Liisgren Pärnsalu (liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee)

Kevadpüha tähistatakse volbripäeval ning see märgib kevade lõplikku võitu talve üle, kus eesti kombestikus oli levinumaks märgiks kaunviljade külv.

Kas sul on juba hernes ja uba mulda pistetud?

Loodusmaja õpilased on seda “Kasvades oma toiduga” projekti raames teinud ning taimedele on ilmunud juba ka esimesed õied, seega saame varsti juba ringitunnis herneid nosida.

Foto: Pille-Riin Pärnsalu

Kõige halva eemale peletamiseks tehti tuld, helistati kellasid, lärmati ning viidi läbi muid rituaale. Lõkked tehti ainult maapinnale. Traditsiooniliselt alustatakse püha tähistamist juba eelneva päeva õhtul volbriööga. Rahvasuu räägib, et sel ööl lendavad ringi nõiad. Nimetuse on see püha saanud katoliku kiriku naispühaku Walburga järgi.

Kontrolli üle oma luud, et sellega lendama minna või leia oksad, millest uus valmistada!

Uue luua valmistamiseks võib järgida Maakodu ajakirjas aastaid tagasi jagatud juhiseid Kuidas teha head luuda?

Reedel, 19.aprillil, enne koolivaheajale minekut, pidasime huvikooli õpilastega maha järjekordse Maa päeva konverentsi. Konverentsil tuli lisaks ettekannetele esitlusele ka õpetaja Mai-Liisi loodusteadlaste 1.klassi õpilaste etendus “Muinaslugu sellest, kuidas Helvik endale nime sai”, kus lõid kaasa ka Rohelise kooli keskkonnatöörühma seeniorliige Lotta Lea koos oma õe Lenne Miaga, kes olid laval jutustaja rollides.

Oma uurimustega esinesid järgmised õpilased:

  • Robert Vahi (linnaloodus) “Heitgaasid” juhendaja: Aili Elts
  • Karita Lumiste (loomasõbrad) “Kodused taimed ravimiks!” juhendaja: Tiina Lilleleht
  • Lilit Rääk ja Evan Eric Heinväli (taimetargad) “Mais, kes sa oled?” juhendaja: Pille-Riin Pärnsalu
  • Aule Sangernebo (zooloogia) “Serval” juhendaja: Aivo Tamm
  • Eliise Morell (loomasõbrad) “Vesipapp” juhedaja: Tiina Lilleleht
  • Sophia Kespre (meistrid) “Pilt, mis läks kõndima” juhendaja: Liisgren Pärnsalu

Lisaks loodusmaja oma õpilastele, esitlesid oma tegemisi ka Tarvastu Gümnaasiumi MTÜ Mõõgavendade liikmed Tauno Kobin, Martin Tammeorg ja Tarvi Tinn. Samad noormehed viisid läbi ettekandes tutvustatud rollimängu töötuba, kus õpilased said olla mesilased, mesinikud, kliendid või kuri rähn, kes mesilasi tahtis ära süüa.

Lisaks mesilasteks muutumisele, oli õpilastel võimalik osaleda ka Värska Gümnaasiumi läbiviidud veeresursside töötoas ning õpetajatel saada uusi teadmisi Peipsi Koostöö Keskuses toimetavate Ederi Ojasoo ja Margit Säre läbiviidud koolitusel “Uuenduslikud õppemeetodid ja programmid”.

Saabumas on taaskord koolivaheaeg, mil saab nautida kevade tulekut ning tärkavat loodust. Seoses looduse märkamise ning korraks aja maha võtmisega ei toimu kevadisel vaheajal Tartu loodusmaja tavapäraseid huviringe.

Küll toimuvad need ringid, mis erinevatel põhjustel on ära jäänud:

  • beebiring R1, R2, R3, R4 (Äli Agnes Järve)
  • meisterdajad R3 (Liisgren Pärnsalu)
  • loodusesõbrad R6 (Liisgren Pärnsalu)
  • väikesed loodusteadlased R1, R2 (Marje Sellis, Rõõmumaa lasteaed)
  • väikesed loodusteadlased R1 (Aili Elts, Naerumaa lasteaed)

Kõige täpsema info huviringi korralduse kohta saad otse õpetajalt. Õpetajate kontaktid leiad siit.


Nagu eelmiselgi vaheajal, siis saavad nii õpilased kui ka lapsevanemad oma teadmised keskkonnateemadel proovile panna. Seekord “Kasvades oma toiduga III” viktoriinis. Viktoriini avaldame Maa päeval, 22.aprillil ning vastuseid saab esitada kuni 18.maini, mil tähistame taimede lummuse päeva.

9.aprillil osalesid huvikooli õpilased taaskord Õpilaste Teadusfestivalil. Keskkonnatöörühma liikmed viisid läbi sambla-samblikuseina jaoks lõngatuttide meisterdamise töötuba ning reklaamisid loodusmaja tegevusi messialal.

Sambla-samblikuseina lõngatuttide meisterdamise töötuba (keskkonnatöörühma õpilased ja Hr.Kurk)

Messialal liikudes panid keskkonnatöörühma õpilased külastajad proovile nii loodusmaja kui ka üldiste loodusteemaliste küsimustega, millega võisid vastajad välja teenida loodusmaja logoga või uue Hr. Kurgi portreega kleepsu.

Suure tänud keskkonnatöörühma liikmele Kedyle kleepsu disaini eest.

Kas sina oskaksid vastata neile küsimustele?

  1. Mitu kilpkonna elab Tartu loodusmajas?
  2. Mitu jalga on putukal? Ämblikul?
  3. Kuidas erinevad sammal ja samblik?
  4. Mis kujuga on loodusmaja?

Lisaks keskkonnatöörühma õpilastele võis festivalil kohata ka taimetarkade ja loodusteadlaste õpilasi, kes esinesid teadusteatri laval etenduste “Muinasjutt sellest, kuidas Helvik endale nime sai” ja “Zombikaktused”.

Etendused “Muinasjutt sellest, kuidas Helvik endale nime sai”, juhendaja õpeataja Mai-Liis Vähi ja “Zombikaktused” juhendaja õpetaja Pille-Riin Pärnsalu

Peale etendusi muutusid zombikaktused härra Kurkideks 🙂 ning suundusid messialale festivali külastajaid küsitlema ja loodusmaja laua äärde suunama.

Rohkem pilte ja videosid näeb:


AITÄH!

Keskkonnatöörühma liikmed: Mirjam Mandri, Kedy Kiisk, Heili Mängli, Ida Siegl, Triin Vanamb, Lotta Lea Arras, Mari Lisell Rägo, Sophia Kespre.

Teadusteatri esinejad:

  • loodusteadlased: Iris Huhko, Mirtel Huhko,  Kristjan Art Kompus, Saskia Saara Kuningas, Evan Eric Heinväli, Sofia Makin, Liibeth Mölder, Mirju Marianne Oras, Geor Parri, Lenna Parri, Grete Pärnapuu, Kaarel Rätsep, Loore Uuk, Saara Koduvere, Miko Kohv, Paul Teppo. Õpetaja Mai-Liis Vähi.
  • taimetargad: Jaagup Somelar, Eliise Marii Ojanurme, Lilit Rääk, Sandra Lisann Visnapuu, Evan Eric Heinväli ja keskkonnasõbraliku disaini ja meistrite õpilane Mirjam Mandri. Õpetaja Pille-Riin Pärnsalu.

Vabatahtlik Elise-Laureen Müller (keskkonnasõbralik disain) ja kogukonnapraktikant Helena Sasi (keskkonnasõbralik disain).

Lisatänud kõikidele loodusmaja teistele töötajatele, kes õpilasi abistasid!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sellel reedel, 29. märtsil loodusmaja huviringe ei toimu. Küll ootame teid juba järgmisel päeval, 30.03 kogu perega LinnaLinnuLaupäevakule.

TULE TÄHISTAMA MAA PÄEVA 19. APRILLIL!

Rahvusvahelist Maa päeva tähistatakse 22. aprillil ÜRO eestvedamisel juba alates 1970. aastast. Sel päeval pööratakse tähelepanu Maal elavatele erinevatele looma- ja taimeliikidele ning inimese mõjule ja jätkusuutlikule harmoonilisele kooseksisteerimisele meie planeedil.

Kutsume sind tähistama Maa päeva koos Tartu loodusmaja ja  Peipsi Koostöö Keskusega. Päev algab traditsioonilise õpilaskonverentsiga, kus õpilased saavad esitleda oma ettekandeid uurimistöödest ja keskkonnaprojektidest. Järgnevad õpetajate lühikoolitus “Uuenduslikud õppemeetodid ja -programmid“ ning õpilaste poolt õpilastele koostatud hariduslike rollimängude töötoad!

AJAKAVA

14:00-14:45 Konverentsi lavaproov (suures saalis)

15:00-15:15 Saabumine

15:15-16:30 Õpilastööde konverents “Maapäev” (suures saalis)

16:30-16:45 Sirutuspaus

16:45-18:00 Õpetajakoolitus “Uuenduslikud õppemeetodid ja programmid” (koolitustuba)

16:45-18:00 Rollimängu töötoad õpilastele (päikesetuba, kivituba, loovustuba)


ÕPILASKONVERENTS “MAA PÄEV”

Maa päeva õpilaskonverentsile oodatakse esinema igas vanuses õpilasi ettekannetega loodusvaatlustest, loodus- ja keskkonnaalastest uurimustest, huvitavatest õppekäikudest vms.

Ettekande juhendajaks võib olla loodusmaja õpetaja, lapsevanem, kooliõpetaja. Ettekande pikkuseks on 5-7 minutit. Loodusmaja konverentsil saavad õpilased lihvida oma esinemisoskusi, saada ettekande tegemise kogemusi ning muidugi elada kaasa oma toredatele kaasesinejatele.

NB! Registreerimine kestab kuni 12. aprillini või kui esinejate kohad on täitunud!

Täpsemad kokkulepped ja tähtsad kuupäevad leiad registreerimisvormi algusest.

REGISTREERIMINE ON LÕPPENUD!

Lisainfo: pilleriin.parnsaslu@tartuloodusmaja.ee

ÕPETAJAKOOLITUS “UUENDUSLIKUD ÕPPEMEETODID JA PROGRAMMID“

Peipsi Koostöö Keskus tutvustab oma uuemaid maailmahariduse materjale ja programme, nt “Planeedi kestlikkus: jätkusuutlik toidu tootmine ja tarbimine”, mille raames on valminud veebiviktoriin, ristsõna, töölehed, jm. (Vt: https://ctc.ee/trukised)

Peipsi Koostöö Keskus tutvustab ka keskkonnaharidusliku rollimängu õppekava ja õpetajatele mõeldud juhendmaterjale ning audiovisuaalset infokeskkonda. Samuti antakse ülevaade, kuidas rollimängu meetodit saaks paremini õppeprotsessi integreerida. Projekti tulemusena on valminud 3 hariduslikku rollimängu, mida esitletakse õpilasgruppide poolt töötubades.

Õpetajatele väljastatakse koolitustõend.

REGISTREERU KOOLITUSELE SIIN! 

Lisainfo: ederi.ojasoo@gmail.com

ROLLIMÄNGU TÖÖTOAD ÕPILASTELE

Alates 2022. aasta algusest on Peipsi Koostöö Keskus juhtimas Erasmus+ koostööprojekti GreenEduLARP, mille eesmärk on anda õpetajatele uusi pädevusi keskkonnahariduses, kasutades harivaid Live Action Role Play mänge (eduLARP). Üks projekti tulemustest on GreenEduLarpi õppekava ja toetav tööriistakomplekt õpetajatele.

Ainekava eesmärk on toetada alg- ja keskhariduse õpetajaid keskkonnahariduslike rollimängude loomisel koos õpilastega, kujundades nii õpilastes keskkonnasäästlikku mõtteviisi. Rohkem infot https://ctc.ee/projektid/kaimasolevad-projektid/rohelineopilarp

Värska ja Tarvastu gümnaasiumid osalevad seotud partneritena Erasmus+ koostööprojektis GreenEduLARP ning on testimas rohelise rollimängu ainekava ning selle materjale. Tegevuse tulemusena on valminud koostöös õpilastega kohaliku keskkonna olukorda käsitlevad hariduslikud rollimängud, mis jäävad koolidesse kasutusse õppematerjalidena.

  • Õpituba “Veeressursid” – Värska Gümnaasiumi keskkonnateemaline hariduslik rollimäng veeressursside teemal, kus veest saab hinnaline vara.
  • ÕpitubaTarbimiskäitumine” – Tarvastu Gümnaasiumi keskkonnateemaline hariduslik rollimäng, milles tegutsevad mesinik ja mesilased. Mett ostavad erinevad inimesed, kelle tarbimiskäitumisega tekitatud jäätmete sorteerimisest sõltub, kas looduse ringkäik saab edasi toimida või pidurdub. Mängu põhimõte on lihtne ja selle läbiviimiseks vajalikud vahendid säästlikud ning kerged valmistada.

NB! Igas õpitoas saab osaleda max 15 õpilast.

REGISTREERU ÕPITUBADESSE SIIN!

Lisainfo: ederi.ojasoo@gmail.com

Lisainfo kogu konverentsi korralduse kohta: Liisgren Pärnsalu liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee


Lae printimiseks alla A3_plakat_maapaev_2024-1  ja A3_ajakava_maapaev_2024-1.