Unesco ühendkoolide ja Läänemere Projekti võrgustiku tegevused 2024/2025

Projekt täisnimi: UNESCO ühendkoolide võrgustiku ja Läänemere Projekti (BSP) kestliku arengu haridust toetavad tegevused Eesti koolidele 2024-2025 (RES.4.04.24-0022)

Projekti toetab: SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

kik

Projekti kestus: 01.09.2024 – 30.09.2025

Projektijuht: Maria Ivanova, maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee

Projekti partnerid: Juhtpartner Tartu loodusmaja

Projekti on kaasatud MTÜ Mondo, UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon, Goethe Instituut, Eesti Õpilasesinduste Liit.

Projekti eesmärk: Projekti eesmärk on rahvusvahelise ja üleriigilise võrgustiku koostöö kaudu kasvatada Eesti õpilastes aktiivset keskkonnateadlikku hoiakut. Projekt toetab koole kestliku arengu põhimõtete järgimisel õppetöös jm tegevustes ning pakub võimalusi koolituseks, roheoskuste arendamiseks ja õppetöö mitmekesistamiseks. Projektis osalemine annab õpilastele võimaluse omandada teadmisi ja oskuseid ning kujundada hoiakuid ja väärtushinnanguid vastutustundlikuks maailmakodanikuks kujunemisel.

Projekti tulemused:

  1. Võrgustiku koordinaator kavandab ja koordineerib võrgustiku keskkonnahariduslike tegevusi (6 loodusvaatlusprogrammi tegevused, Läänemere ja kestliku arengu teemaline veebiviktoriin, töövarjupäevad teadlastega õpilastele, koolitused jt ), suhtleb koolidega ja nõustab liikmeid võrgustiku tegevuste osas, aidates luua koolides tegevuste järjepidevus. Kaasab võrgustiku liikmeid võrgustiku arendustegevusse rahvusvahelisel tasandil, et parandada koordineerimise ja ühistegevuste kvaliteeti. 2024/2025 õppeaastal kavandab ja viib läbi 2 kontakt- ja kuni 3 veebipõhist koostööseminari võrgustiku liikmetele, eesmärgiga jagada toimuvad praktikad ja leida sõpruskoole – tuleviku projektide partnereid. Koordinaator osaleb ka võrgustiku aastakonverentsi kavandamisel, mis on oluline sündmus võrgustiku sidususe ja kvaliteetse infovahetuse tagamiseks. Mainitud tegevustesse on planeeritud kaasata 2024/2025 aastal ca 140 inimest.
  2. Harrastusteaduse ja digioskuste edendamiseks korraldatakse 3 õppepäeva eri aastaaegadel (sügis, talv, suvi), mis on omavahel seotud ning tuginevad Läänemere Projekti looduvaatlusprogrammidele, mille jaoks oli varasematel aastatel loodud põhjalikud juhend- ja õppematerjalid. Õppepäevade fookuses on andmebaaside kasutamine loodusvaatluste edastamiseks ja praktilised tegevused. Igale õppepäevale on oodatud 24 osalejat: õpetajad koos 1-2 oma õpilasega. Kuna paljud harrastusteadusest huvitatud õpetajad on kahe eelneva projekti raames saanud koolitust, siis selles projektis soovime pakkuda formaati, kus nad õpiksid õpilasi paremini juhendama. Õppepäevade eesmärk on aidata õpetajal süstemaatliselt lõimida harrastusteadust ja elurikkuse teema käsitlemist oma õppetöösse. Koolitused on olulised, et tagada järjepidevat harrastusteaduslike loodusvaatluste programmide läbiviimist võrgustiku koolides.
  3. 2025. aasta septembris toimub Taanis Äro saarel rahvusvaheline õppelaager, mis keskendub kestliku arengu eesmärkidele ja õpilaste kestlikkuse pädevuste arendamisele, sh ka kultuuridevahelisele koostööle, kus osaleb 6 osalejat Eestist.

2025. a augustis korraldame koostöös Rohelise Kooli programmiga õpilaslaagri Eestis 40 õpilasele vanuses 14-15 aastat (UNESCO ühendkoolide ja BSP võrgustikust osaleb 20 õpilast). Laagri eesmärk on pakkuda kahe võrgustiku õpilastele tööriistad, mille abil nad saaksid oma koolis säästvale keskkonnakasutusele suunatud muutusi ellu viia koostöös kooliperega, ning lisaks annab laager võimaluse leida mõttekaaslasi teistest võrgustike koolidest nii Eestist kui välismaalt. Laagri sisu hõlmab erinevate kestlikkuse pädevuste arengut toetavaid tegevusi (nt looduse ja kestlikkuse väärtustamine, isiklik algatus, ühistegevus, kriitiline mõtlemine, vt täpsemalt laagri kava lisades). Lisaks kaasatakse laagrisse videosilla teel Taani, Soome ja Läti õpilasi, kes jagavad oma võrgustikes aktiivse tegutsemise kogemusi (UNESCO ambassadors, Eco schools, FEE Young Reporters for the Environment).

Olulise väärtusena selles projektis on välisõppejõu kaasamine õpetajate aastakonverensile ja õpilaste laagrisse. Konverentsile ja laagrisse soovime kutsuda Saksamaa pedagoogi dr. Johanna Pareigis (https://johannapareigis.de/), kes omab mitmekesist kogemust õuesõppe, transformatiivse ning kestlikku arengu hariduse valdkonnas. Johanna professionaalsed kompetentsid kattuvad Eesti haridusvaldkonna vajadustega ja prioriteetidega (roheoskuste arendamine, arusaama kujundamine planetaarsetest piiridest ja inimesest kui looduse osast) ning me näeme, et tema kaasamisest oleks suur mõju. Tema kaasamist on valmis rahaliselt toetama Goethe Instituut Eestis.

Projekti koduleht:
Tegevused ja nende tulemused kajastatakse võrgustiku Läänemere Projekti riiklikul kodulehel ja rahvusvahelisel kodulehel ning tegevused lingitakse ära Maailmakooli kodulehel.