Näitus “Kapist välja – riided ihu ja ilma vahel”
Tartu loodusmaja 2023. aasta suvenäitus kasvas välja vajadusest pisut põhjalikumalt süveneda meie rõivaste materjalide, valmistamise tehnoloogiate ja kasutus-eelse-, -aegse ka –järgse keskkonnamõjude endale ja teistele selgitamise soovist. Mõttest kasvas projekt, millele Eesti Teadusagentuur oma toetuse andis ning see innustas ette võtma huvitava teekonna riidemaailma.
Näituse teemadeks on erinevate materjalide päritolu, ajalugu, omadused, kasutusvõimalused, tootmise ja arendamise tehnoloogiad, samuti nende keskkonnamõjud.
Riided meie seljas on üks kõige igapäevasemaid asju – täitsa hea on teada, millest on tehtud meie riided, kuidas erinevaid materjale toodetakse, milline on nende mõju keskkonnale ja millised on meie valikud.
SIIN VALIK KÜSIMUSI, MILLELE NÄITUSE TEGEMISEL TÕENDUSPÕHISEID VASTUSEID OTSISIME JA KA LEIDSIME:
- Miks saab viltida lambavilla aga mitte koeravilla?
- Kuidas töötab Gore-Tex materjal?
- Miks tuleb õues kuivanud pesule juurde eriline meeldiv lõhn?
- Milliseid riideid tehakse puidust ja milliseid plastpudelitest?
- Miks linased kangad vajavad sirgeks triikimisel kõrgemat kuumust kui siid?
- Mida jutustavad sildid meie rõivastel?
- Kes leiutas takjakinnise ja kuidas ta selleni jõudis?
Kui need küsimused huvitavad, on põhjust uurida siin lehel olevaid õppematerjale, uurida näitusest nüüdseks valminud rändnäituse laenutamise võimalusi või süveneda näituse tegemisel kasutatud allikate sügavusse.
Loodud näituse sisu ja vorm toetavad vastastikku teineteist. Nii oleme proovinud lähtuda näituse teemast ja võimalusel kasutanud võimalikult palju taaskasutuskangaid ja muid materjale.
Näituse stendide ja mõnede mängude kangatrükid on prinditud kanvaale (65% polüester, 35% puuvill), sirmide materjal on samuti puuvilla ja polüestri segu.
Rändnäituse kaunid transpordikotid said oma materjali Eesti Teadusagentuuri kasutatud ja üle jäänud kangaplagudest.
Näitus on eesti ja inglise keeles.
Näitus on suures osas valminud taaskasutusmaterjalidest nii kodustest kappidest kui teise ringi poodidest. Paljud eksponaadid on pärit loodusmaja inimeste ning nende sugulaste-tuttavate kappidest ja sahtlitest.
Näitus on valminud meeskonnatööna, selle loomisele on kaasa aidanud: Anneli Ehlvest, Kati Kekkonen, Maris Mägi, Aili Elts, Liina Vakrööm, Ülle Kaasik, Liina Niinemägi, Liisgren Pärnsalu, Pille-Riin Pärnsalu, Annika Pakk, Tiina Viiol, Meeli Mets, Leelo Laurits, Andres Aedviir, Andres Joala, Eeva Kirsipuu-Vadi, Janika Ruusmaa, Hele Luigujõe, Aili Saluveer, Reet Aus, Kärt Leppik, Leila Lepist, Elvi Ilves, Tiina Lilleleht, Aire Orula, Mart Jüssi, Tiia Morfin, Ester Veegen, Katrin Veegen, Helle Kont, Maris Laja, Inari Leiman, Toomas Kalve, Cassie Rosse, Peep Tobreluts, Olev Kenk, Helve Kuusk, Kairit Soosalu, Viivika Riiel, Protex Balti AS, Reklaamikompanii, Uuskasutuskeskus, Luisa Tõlkebüroo
Õppematerjalid (näituse stendid) |
Näituse allikad | Laenutus |