Tartu loodusmaja ja Rohelise kooli programm koostasid sel aastal looduse aasta tegijate infoplakatid, mida saab näiteks klassi seinale printida. Info on väljas kõigi 9 aasta tegija kohta – aasta loom, lind, kala, liblikas, orhidee, sammal, seen, puu, muld.

Plakateid on 2 erinevat – A3 suuruses kõigi aasta tegijate lühiinfoga ning A4 suuruses 9tk, iga aasta tegija eri lehel pikema infoga.

Plakateid saab allalaadida: A3 suuruses (kõik tegijad koos) ja A4 suuruses (kõik tegijad eraldi lehtedena)

aasta tegijad looduses 2025

Talv on tore aastaaeg: sajab lund, kõik on ilus valge, saab kelgutada ning lumesõda pidada! Ainult nina ja varbad hakkavad vahel külmetama, kuid siis saame minna sooja tuppa ning süüa ema keedetud maasikamoosi ja kanda vanaema kootud sooje sokke. Ühesõnaga – meie oleme talveks valmis!

AGA KUIDAS SAAVAD LOOMAD TALVEL HAKKAMA?

Kätte ongi  jõudnud Tartu loodusmaja traditsiooniline veebiviktoriin ning sel aastal keskendume Eestis loomadele, et saada teada, kuidas nad talve üle elavad.

Veebiviktoriin toimub toimub 10. – 16.veebruaril. Osa saavad võtta kõik 1.-12. klassi õpilased.

Viktoriini küsimused on koostatud kolmes erinevas raskusastmes:

  • 1.-3. klassile (küsimused 1-10)
  • 4.-6. klassile (küsimused 1-20)
  • 7.-12. klassile (küsimused 1-30)

Oma raskusastme(d) valib iga osaleja ise, see tähendab, et osaleda võib ka keerulisemas astmes, kuid mitte lihtsamas.

Viktoriini eesmärk on õppida tundma meid ümbritsevat keskkonda. Nagu traditsiooniks kujunenud, loosime auhinnad välja kõikide osalejate vahel.

Tähelepanu õpetajad, kes viivad viktoriini läbi tunnis. Sel aastal saavad õpilased oma vastused kohe teada ehk kui õpilane on vastanud kõik valikvastustega küsimused, siis vastuste kinnitamisel näevad nad kohe ka tulemusi.

 

Link viktoriini keskkonnale ilmub siia: www.tartuloodusmaja.ee/loomad-talvel-veebiviktoriin/

 

ÕPIME KOOS VIKTORIINIKS!

Mõnel loomal on talvine karvakasukas soojem ja sageli heledam kui suvine. Osad loomad poevad mitmekesi ühte pessa või magavad talve lihtsalt maha, olles talveunes või taliuinakus. Paljud loomad jätavad talvehooaja üldse vahele ja lendavad ära neile sobivamasse kohta. Sageli on hoopis kavalam koguda naha vahele tublisti varurasva või hoida inimeste lähedale kui toidutagavarad on otsakorral.

Need on ainult paar kavalt võtet, mida meie loomad kasutavad. Nüüd on sinu kord vaadata üle ning uurida, millised nimekirjas olevad loomad välja näevad ja mida nad talvel teevad.

>> LAE LOOMADE NIMEKIRI ALLA SIIT

 

Lisainfo:

Tiina Lilleleht tiina.lilleleht@tartuloodusmaja.ee
Liisgren Pärnsalu liisgren.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

Tartu loodusmaja otsib enda toredasse rohelisse majja uut kohusetundlikku puhtusemajakat, kes hoiaks meie maja särava ja plekituna. Töö on osakoormusega ja sobib ka õppimise kõrvale, samuti pensionäridele. Kasuks tuleb eelnev kogemus samal ametikohal või täiendkursuste läbimine.

Asukoht: Tartu, Lille 10.

Töö kirjeldus: loodusmaja ruumide koristamine vastavalt koristusplaanile

Töökoormus: 0,8

Tööaeg: E-R 16:00-23:00. Võimalus lisatöö jaoks vastavalt maja ürituste kalendrile, ületunnitöö tasustatud.

Töötasu: 750€ (bruto).

Omalt poolt pakume puhkust 35 kalendripäeva aastas, võimalust osaleda kollektiivi üritustel ja koolitustel, kasutada töötajate heaolufondi, keskkonnahoidlikel põhimõtetel toimivat töökeskkonda ja toredat töökollektiivi.

 

Kandideerimiseks helistage või saatke oma CV meiliaadressile elvi.ilves@tartuloodusmaja.ee Kandideerimise tähtaeg ja tööle asumine – esimesel võimalusel.

 

Kontaktisik:

Elvi Ilves

Tartu loodusmaja perenaine

elvi.ilves@tartuloodusmaja.ee

5812 2258

Kutsume koos Rohelise kooli programmiga kõiki õppeasutusi ja huvilisi osa võtma suurest digitaalsest koristusnädalast 27. jaanuar – 2. veebruar 2025!

E-postkast on kirju täis, sajad udused puhkusefotod sorteerimata, allatõmmatud äpid unustatud ja pilveteenus käsib mahtu juurde osta – kõlab tuttavalt?

Kõik need väikesed harjumused kuhjuvad aastatega meie planeeti mõjutavaks reaalseks CO2 jalajäljeks. Igasugune digitaalne sisu kasutab energiat läbi seadmete ja programmide, kus neid hoiustatakse, liigutatakse ja turvatakse. Kui paljud nendest failidest, kirjadest, kontodest tegelikult sulle vajalikud ja säilitamist väärt on?

Peale heateo keskkonnale, muudad digikoristades oma elu turvalisemaks, vähendad infomüra ja võidad edaspidi aega. Igal nädalapäeval ootab sind ees üks päevateema, mis annab nippe, kust ja kuidas efektiivselt digikoristada.

NB! Klassiga osaledes on ülesanded sobilikud II kooliastmest alates. Õpetajad saavad meilile teemade kava ja viktoriini, et koos tegevusi planeerida. Õpilaste iseseisvat osalemist toetab lisaks kampaania sotsiaalmeedias.

Astume ühte sammu üle-eestilise Telia Digikoristuspäevaga 31. jaanuaril, kuhu kutsume samuti end kirja panema.

OSALEMINE

  1. Järgi iga päeva ülesannet Facebooki sündmuses või Instagramis ja tee kaasa! Õppeasutuse meeskond või klass pane eraldi kirja SIIN.
  2. Tehke plaan ja lubadus, kus ja kaua tegutsete – näiteks iga päev 15 min kodus või eraldi ainetunnis
  3. Jagage edusamme, et koos puhtamaid seadmeid ja päid tähistada! Andke meile digikoristusnädala lõpus tagasisidevormis oma saavutustest märku.

AUHINNAD

  • Kõigi osalenud õppeasutuste vahel loosime välja ergutusauhinna.
  • Rohelise kooli programmi liikmete vahel loosime välja lisaks kaks auhinda. Ühele õppeasutuse meeskonnale ja ühele klassile on auhinnaks ekskursioonid elektroonika ringmajandusettevõtetesse Foxway (asukohaga Tartus) ja GreenDice (asukohaga Tallinnas) koos reisitoetusega 500 euro ulatuses. Reisitoetusega toetab Telia.
  • Sotsiaalmeedias osalejate vahel lähevad loosi elamuslikud lisaauhinnad!

KORRALDAJAD

Digikoristusnädalat 2025 korraldab Eesti Rohelise kooli programm koostöös Tartu loodusmajaga. Kampaania peamiseks partneriks on Telia Digikoristuspäev, lisaks toetavad meid auhindadega Foxway ja GreenDice. Nädalat rahastab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fondi toetusega projekt.

Rohelise kooli programmi tegevusi toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Janek Pohla koostöös President Kaljulaidi Fondiga ning Haridus- ja Teadusministeerium.

digikoristusnädal

Loodusmaja saalis avatakse 11.jaanuaril kell 12 Hiiumaa loodusmaastike fotonäitus “HIIUMAAGIA”! Ootame kõigi loodushuvilisi ja Hiiumaa fänne!

Näitus keskendub Hiiumaa imelistele maastikele ning kajastab kunstniku esimest viit aastat fotograafina. Hoolikalt valikut loodusfotod kannavad lisaks saare ilule endas ka Viive-Kai kui fotograafi arenemise lugu ning fotorännakute tagamaid. Viive-Kai Rebane on õppinud fotograafiat nii New Yorgi ülikoolis kui ka Eesti parimate fotograafide käe all. Oma loomingus armastab ta üle kõige loodusmaastike ja loomade jäädvustamist. Erilise koha tema südames on võitnud just Hiiumaa ning selle saare mitmekülgne ja ainulaadne loodus, mida ta ka läbi oma näituse maailmaga soovib jagada!

Autor ise ütleb “Ostsin oma esimese kaamera 2019. aastal sooviga jagada Hiiumaa ilu kogu maailmaga. Töötasin tol ajal mesinikuna ning mesilatesse sõites jäid tihti silma maagilised loodusmaastikud, mida ma oma südames kandsin ja nii väga teistega jagada soovisin. Järgneva viie aasta jooksul on õnnestunud jäädvustada nii mõnigi hetk, mis minu hinnangul kannab endas Hiiumaa maagiat. See näitus on mingil viisil ka austusavaldus nooremale minale, kes ennastsalgavalt mööda Hiiumaad ringi tuhises, külmades talveöödes virmalisi jahtis, tundide viisi õiget valgust ootas, katsetas, eksis, oma vigadest õppis ja kunagi alla ei andnud. Kuniks tuligi see üks hetk, kus kõik oli õige koha peal- valgus oli ideaalne ning isegi kaamera sätted ja fookus ideaalselt valmis hetke tabamiseks. Ja siis käis klõps- see hetk on nüüd möödas ja igaveseks läinud aga mul on ta fotona kinni püütud ning Hiiumaagia saab laia maailma inimesteni lennata! Kui äge! See noorem mina soovis kõige enam Hiiumaa ilu maailmaga jagada ning inimesi loodusele lähemale tuua. Selle näitusega on siis üks ring täis saanud ning tema unistus täide viidud! Aitäh, kui tuled minu Hiiumaagia radadele!”

Näitus avatakse 11. jaanuaril kell 12.00 Tartu loodusmajas ning jääb avatuks kuni 28. veebruarini.

Sissepääs majapiletiga, avamispäeval tasuta.

Rohkem infot autori kohta: www.viivekairebane.ee

Ootame kõiki Põhjamaade sõpru teisipäeval, 28.jaanuaril kell 17:30-19:30 Norra kultuuriõhtule Tartu loodusmajas.

Kultuuriõhtul tutvustatakse Norra loodust ja selle eripära, proovitakse norrakeelseid vigurlauseid ning tutvustatakse kohalikku kultuuri. Keerutame jalga paari rahvatantsu õppides ning meisterdame Norra põlisrahvast, saamide käsitööst inspireeritud paelu. Lisaks saame proovida ka norrapäraseid suupisteid.

Kultuuriõhtu toimub inglise keeles.

Osavõtutasu 5€ (saab maksta kohapeal sularahas ja kaardiga).

Palume end etteregistreerida SIIN.

Üritus Facebookis.

Kultuuriõhtut viivad läbi Tartu loodusmaja projektipartnerid Norrast, Bodøs asuvast Re Innovasjon keskusest ning abiks on Tartu Kunstikool.

Kultuuriõhtu toimub Bodø-Tartu koostöövõrgustumise projekti Duo Networking raames. Projekt partneriteks on Tartu loodusmaja, Tartu Kunstikool ja Norrast Re Innovasjon. Projekti rahastatakse EMP ja Norra toetustest.

 

Lisainfo:
Gedy Matisen
Rahvusvahelise koostöö koordinaator
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee

Kõik huvilised on oodatud neljapäeval, 23. jaanuaril kell 9:00-17:00 Tartu loodusmajja, kus toimub Eesti toodete energiakasutuse ja süsiniku jalajälje hindamise seminar.

Osalema on oodatud kõik, kes nende teemadega kokku puutuvad. Vaatame tootmise, tarbimise ja selle mõjude hindamise praktilisi rakendusi Eestis nii avalikus kui erasektoris, räägime erinevate organisatsioonide töökogemusest ja spetsialistide vajadusest ning koolitamisest. Samuti tutvustame tudengite 2024. aasta kursusetöid.

Päeva esimeses osas kell 9:00-12:00 esitlevad Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituudi magistrikursuse tudengid Eesti toodete energiakasutuse ja kliimamõju uurimistöid. Vaatleme seekord 19 toodet ja teenust, millede hulgast võib leida näiteks ehitustooteid, puitmaterjali, tekstiilitooteid, elektrikaableid, tarbevett jne.

Päeva teises osas kell 13:00-17:00 tutvustame toodete ja teenuste hindamise praktilisi rakendusi Eestis. Kliimaministeeriumi spetsialistid tutvustavad peagi rakenduvat hoonete süsiniku jalajälje hindamise raamistikku ja vabatahtlikku organisatsiooni kasvuhoonegaaside jalajälje hindamise metoodikat. Tutvustame kohaliku omavalitsuse kasvuhoonegaaside inventuuri ja süsinikujalajälje hindamist finantstoodetes.

Seminar toimub eesti keeles ja on registreeritud osalejatele tasuta.

 

Registreerimine ja päevakava SIIN.

 

Lisaks tudengitööde esitlustele tulevad esitlusele järgmised ettekanded:

  • Kümme aastat toodete hindamise tudengitöid Eesti Maaülikoolis (Marek Muiste, Eesti Maaülikool)
  • Kohaliku omavalitsuse süsinikujälg (Marten Saareoks, Tartu Regiooni Energiaagentuur)
  • Hoonete süsiniku jalajälje hindamine (Hannamary Seli, Kliimaministeerium)
  • Organisatsiooni süsiniku jalajälje hindamine (Merilyn Möls, Kliimaministeerium)
  • Süsiniku jalajälje hindamine finantstoodetes (Mihkel Tamm, Swedbank)
  • Süsiniku jalajälje hindamine põllumajandusettevõtetes (Sirli Pehme, Eesti Maaülikool)
  • Personaalse keskkonnajälje hindamise tööriist (Marek Muiste, Rohetiiger)

Tartu loodusmaja perepäev “Meie sulelised sõbrad” toimub 18.jaanuaril kell 10.00 – 13.00 loodusmajas. Tegevustega võib jooksvalt liituda terve hommikupooliku jooksul.

Selle aasta esimesel perepäeval tutvume sulelistega, kes siia talvituma on jäänud. Miks linnud talveks siia jäävad, mida nad söövad ja kuidas mina neid aidata saan? Õpime läbi erinevate mänguliste tegevuste neid linnuliike tundma, keda talvel Eesti looduses kohata võib. Õpime binoklit kasutama ja vaatleme linde, kes loodusmaja lindude söögimajas tegutsevad. Uurime, mida nad söövad ning proovime ka ise, kui raske või lihtne on nokaga nokkida. Talveaias saab aga kulgeda linnupiltide otsimise rajal.  Meisterdustoas meisterdame endale ühe toreda linnu koju kaasa.

Terve hommikupooliku jooksul on avatud ka loodusmaja loomatuba ja talveaed.

 

Liitu perepäevaga ka Facebookis.

Osalustasu 4 eurot.

perepäev tartu loodusmaja

Suur suur tänu kõigile annetajatele!

Kogusime selleaastastel Annetustalgutel Siil Jaanuse heaks lausa 477€! Jaanus tänab oma fänne ja sõpru podinaga!


Tartu loodusmaja osaleb sel aastal “Heade tegude päev – Annetamistalgud 2024” kampaanias 3. detsembril. Sel päeval võtavad vabaühendused üle Eesti ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama. Meie korraldame annetamistalgud oma maja uuele elanikule – Aafrika kääbussiil Jaanusele.

Loodusmajas elavad loomad on saanud meie juures uue kodu, kuna nende omanikel ei olnud võimalusi või tingimusi neid koduloomadena enam pidada. Nad mängivad olulist rolli laste ja noorte loodushariduses, olles osaliseks nii huviringides kui ka õppeprogrammidel. Tänu neile saame lastele tutvustada eri loomaliikide käitumist ja kohastumusi, sobivaid elutingimusi, eksootiliste lemmikloomade pidamise nõudeid ja arutleda vastutustundliku loomapidamise üle.

Siil Jaanus jõudis meie majja sel sügisel ja alles kogub kaalu, et loomatuppa või talveaeda püsiaedikusse kolida. Sellest ajast peale valitseb meie huviringi laste hulgas aga siili-palavik! Siil Jaanust kohtab piltidel, meisterdustes ja uurimistöödes – ta on lõppematu uudishimu ja inspiratsiooni allikas!

annetus siil

Aita meil luua Siil Jaanusele 5-tärni kodu!

Kogume talgute jooksul annetusi siil Jaanusele uue suure aediku ehitamiseks, selle sisutamiseks kõige vajalikuga (pinnas, jooksuratas, tunnelid, ronimis- ja varjumiskohad) ning spetsiaalse siilitoidu varumiseks.

Vaatamata väiksusele vajab siil palju ruumi – nad on öösiti väga aktiivsed, jooksumaiad ja head ronijad. Siili puur võiks olla vähemalt 1-2 ruutmeetrit suur, et ta saaks olla just nii aktiivne nagu ise soovib. Valmis puure siilidele ei müüda, nii et see tuleb eritellimusel valmistada või ise ehitada. Samuti on Jaanuse söök eriline – siil on putuktoiduline, minimaalselt 60-80% igapäevasest söögist peaks koosnema erinevatest putukatest. Seega kasvatame Jaanusele ise putukaid ning ostame spetsiaalseid siilitoite lemmikloomapoest.

Soovime koguda 200 € eurot siil Jaanuse aediku ehitamiseks ja tema sahvri varudega täitmiseks. Annetusi kogume detsembri lõpuni.

Kui soovid anda oma panuse, saad annetada vabalt valitud summa, tehes seda loodusmajas kohapeal annetuskasti või pangaülekandega:

SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus
SwedBank EE502200221019407978
Märksõna: annetus siilile

Tänu annetajatele:

Kõikidele lahketele annetajatele kuulub loodusmaja ja siil Jaanuse südamlik tänu olenemata annetuse suurusest.

Kui annetad 30 eurot või rohkem, saad Tartu loodusmaja fännipileti, millega on võimalik perega aasta jooksul loodusmaja külastada just nii palju kordi kui ise soovid! Perepileti väljastamiseks kirjuta info@tartuloodusmaja.ee maksja nimega ja saadame sulle perepileti kinkekaardi vastu!

Kas minu annetus läheb ikka õigesse kohta?

Tartu loodusmaja lähtub annetuste kogumisel annetuste kogumise heast tavast ja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja. Suuname annetused kogu summas otse Siil Jaanusele. Teavitame annetajaid tulemustest jaanuari esimesel nädalal enda kodulehel, sotsiaalmeedia kanalites ja uudiskirjas. Juhul kui kogume annetusi eesmärgist rohkem, läheb see teiste loomatoa loomade toidu ja ravikulude eelarvesse.

Lisainfo annetuste saaja kohta:

Tulumaksuvabastus

Kui annetad Tartu loodusmajale, saad selle summa oma maksustatavast sissetulekust maha arvata. Selleks anna annetamisel loodusmajale teada ka oma isikukood, kas siis lisades selle makse selgitusse või saates teavituse info@tartuloodusmaja.ee.