Maailmaparandajatest noored arutavad Pürksis elektroonikajäätmete, kliimamuutuste ja küberturvalisuse üle
Maailmaparandajatest noored arutavad Pürksis elektroonikajäätmete, kliimamuutuste ja küberturvalisuse üle
25.-28. aprillil toimub Noarootsi gümnaasiumis rahvusvaheline ÜRO tööprotsessi matke (rollimäng), mis on suunatud õpilastele vanuses 15-19. Ametlik programm ja tõsised arutelud algavad reede hommikul ning üritus lõppeb ÜRO Peaassamblee istungiga pühapäeval. Sündmuse alguseks on kohale tulnud noored ja nende õpetajad Eestist, Lätist, Ukrainast, Belgiast, Venemaalt, Leedust ja Saksamaalt, korraldajatega koos 100 inimest.
Rahvusvahelisel konverentsil on noored delegaadid jagatud kolmeks kommiteeks: ÜRO Keskkonnaprogramm, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet ja ÜRO Julgeolekunõukogu. Lisaks tegutseb sel aastal esmakordselt komiteede kõrval rahvusvaheline meedia toimkond, milles noortel on võimalus proovida ennast selliste väljaannete rollis nagu BBC News, Buzzfeed, The Daily Telegraph, The Rebel ja Vice News.
Konverentsile eelnes mitmekuine ettevalmistus: noored tutvusid ingliskeelse diplomaatilise sõnavaraga, mängisid läbi ÜRO tööprotsesse, uurisid mitmeid allikaid esindatava riigi poliitika ja käsitleva teema kohta ning lõpuks kirjutasid oma rolli seisukohta kirjeldavat kokkuvõtet. Kõik osalejad tegid põhjalikku eeltööd, et kolmel päeval looduskaunis Pürksi ehk Birkase külas põhjalikult arutada keerulistel, kuid tänapäeval väga olulistel teemadel:
Jätkusuutlik elektroonika tootmine ja elektroonikajäätmete vähendamine
Kliimamuutused ja sellega seotud inimeste sunniviisiliselt ümber asustamine
Küberturvalisus ja rahvusvahelise küberterrorismi vastu võitlemine
ÜRO tööprotsessi matke on korraldatud UNESCO ühendkoolide võrgustiku ja Läänemere Projekti (BSP) koolidele. Ürituse toimumisse panustavad Eesti ÜRO matke noored, MTÜ Mondo Maailmaharidus- ja koolituskeskus, UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon, Tartu loodusmaja, Keskkonnainvesteeringute Keskus SA, Välisministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium.
Kontaktisik: Viktoria Rudenko, viktoria@mondo.org.ee