Maapõuenädala maavarade teemalised loengud Tartu loodusmajas 10.05 ja 13.05.2019

Kohe varsti on toimumas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ellukutsutud esimene Maapõuenädal “Varandus maa all” 9.-17.mail.

 

Maavara on varandus maa all. Selle varanduse väärtus selgub aga alles siis, kui oleme maapõues oleva vara üles leidnud ja kasutusele võtnud. Kasutame Eestis igapäevaselt kohalikke maavarasid, et toota elektrit, ehitada maju ja teid, täita laste liivakast liivaga. Aga kas me oleme valmis selleks, et lubada kaevandus oma tagahoovi? Kas me usaldame maavarade uurijat ja kaevandajat? Ja kui rikas siis ikkagi on Eesti maapõu?

 

Löö kaasa asjalikel, innovatiivsetel ja lihtsalt põnevatel üritustel, mida korraldavad maapõuetegijad üle Eesti!

8.-17.maini kutsuvad geoloogid huvilisi külla ülikooli laboritesse ja loodusmuuseumitesse, haruldane võimalus on käia ka ekskursioonidel kaevandustes ja karjäärides! Lisaks muidugi huvitavad loengud, seminarid ja konverents. Tegevust jätkub Tartus, Tallinnas, Ida-Virumaal, Viljandis ja isegi Haapsalus.

 

Ürituste kava leiad Eesti Geoloogi kodulehelt ja Facebookis

 

 

 

 

 

 

Tartu loodusmajja olete oodatud kuulama järgmisi loenguid:

Erik Puura loeng “Kas ja millal saab inimene hakkama maavarasid kaevandamata?”

Aeg ja koht: 10.mail 2019, kell 18:00-19:30 Tartu Loodusmajas

Korraldajad: TÜ geoloogia osakond ja Tartu Loodusmaja

 

Erik tutvustab oma loengut ise nii: “Maavarade kaevandamine on just Eestis väga emotsionaalne teema. Vanem põlvkond mäletab fosforiidisõda, veel praegu jätkuv põlevkivi suuremahuline kaevandamine ja põletamine aga tekitab küsimuse kogu maailmas, kas me kliimamuutusi ikka tõsiselt võtame.Vaatame suurt pilti: kas ja millal saab inimene kogu maailmas ilma maavarade kaevandamiseta hakkama? Mis saab Eestis, kas kaevandusi võiks tulla pigem juurde või oleks aeg igasugune maapõuevarade kasutamine lõpetada?”

 

Erik Puura on eesti geoloog, keskkonnageoloogia ja hüdrogeokeemia valdkonnas, ja keskkonnateadlane. Ta lõpetas 1989. aastal Tartu Riikliku Ülikooli geoloogia erialal. Keskkonnakaitse MSc 1993, kaitstud Manchesteri Ülikoolis, tehnikadoktor (Ph.D 1999 keemiatehnika erialal, kaitstud Stockholmi Kuninglikus Tehnikaülikoolis). 2007. aastast on Puura olnud Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi direktor, 2009. aastast Tartu ülikooli ettevõtlussuhete ja innovatsiooni juht. Alates 1. septembrist 2012 on ta Tartu Ülikooli arendusprorektor.

Loeng on kõigile TASUTA!

 

Kalle Kirsimäe loeng “Kasulikud kasutud maavarad”

Aeg ja koht: 13. mai 2019, kell 18:00-19:30, Tartu Loodusmajas

Korraldajad: TÜ geoloogia osakond ja Tartu Loodusmaja

 

Kalle Kirsimäe kirjeldab lühidalt oma loengut nii: “Inimkond on oma arenguteel kasutanud väga erinevaid ja järjest keerulisemaks muutuvaid tööriistu kivikirvest kosmoserakettideni. Suur, kui mitte valdav osa neist või nende valmistamiseks vajalikest materjalidest saadakse maapõuest. Üha keerulisemaks muutuvad tööriistad vajavad uusi ja veelgi haruldasemaid maavarasid. Millised on kõige enam nõutud maavarad tänases maailmas ja millised on tulevikumaavarad mida tehnoloogiline ühiskond nõudma hakkab?”

 

Kalle Kirsimäe on tuntud ja tunnustatud eesti geoloog, Tartu Ülikooli professor ja Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik. Ta töötab Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi geoloogia osakonna juhatajana. Ta lõpetas Tartu Ülikooli geoloogiaosakonna aastal 1992, kaitses samas asutuses geoloogia teadusmagistri aastal 1994 ja doktoritöö (“Clay mineral diagenesis of the Lower Cambrian “Blue Clay” in the Northern part of the Baltic Paleobasin”) aastal 2000. Tema peamisteks uurimisvaldkondadeks on (a) Maa varajase atmosfääri hapnikustumine ja settelise fosfogeneesi tekkimine; (b) kontinentaalsed murenemiskoorikud atmosfääri koostise ja paleokliima arhiivina; (c) Kivim-fluidi reaktsioonid settelistes, diageneetilistes ja hüdrotermaalsetes protsessides ning (d) tööstus- ja kaevandusjäätmete mineraloogia ja geokeemia ning taaskasutus.

Loeng on TASUTA!