Tartu loodusmaja teekond rohelisema maailma suunas
Tartu loodusmaja roheline kontor
Üha rohkem inimesi mõtleb kaasa keskkonnateemadel, muretseb prügiprobleemide pärast ning katsub anda oma panuse puhtama ja parema tuleviku nimel. Rõõm on tõdeda, et Tartu loodusmaja pakub sellel teekonnal tuge kõigile ning aitab kujundada keskkonnasõbralikku mõtteviisi nii laste, noorte kui täiskasvanute hulgas. Keskkonnateadlik ning vastutustundlik käitumine on põimitud Tartu loodusmaja igasse valdkonda ning selle nimel tegutsevad laste ja huvikool Tartu Loodusmaja, Külastuskeskus, täiskasvanute Koolituskeskus, lasteaedadele ja koolidele suunatud õppeprogrammid kui ka kõik töötajad. Väikesed sammud on need, mis viivad sihile. Iga pisike keskkonnasõbralik tegu annab lõpuks kokku ühe suure.
2019. aasta lõpus tunnustas Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon Tartu loodusmaja taaskord parima Rohelise Kontori tiitliga. Üks põhjus, miks Rohelise Kontori põhimõtete rakendamine Tartu loodusmajas nii hästi läheb on see, et need erinevad tegevused ongi integreeritud kogu organisatsiooni igapäevastesse tegemistesse ning kogu kollektiiv on ühiselt motiveeritud keskkonnateadlikult käituma.
Kuidas toimib Tartu loodusmaja Roheline kontor ja mis on need väikesed rohelised sammud, mida meie keskkonnateadlik kollektiiv teeb?
Esimesed sammud on sõna otseses mõttes prügikastide juurde. Nimelt ei ole meie töötajatel laudade juures prügianumaid. Tekkinud jäätmetest lahti saamiseks peavad nad laua tagant püsti tõusma, tegema mõned sammud prügisorteerimisjaamade suunas ja seal oma prügi kuue erineva anuma vahel ära jagama (pakend, paber, olme, ohtlikud ja biolagunevad jäätmed, pandipakend).
Nii saab kogu prügi kohe sorteeritud. Osa biolagunevatest jäätmetest läheb vermikompostritesse, kus vihmaussid sellest kvaliteetse ja väärtusliku komposti teevad. Valdav enamus biolagunevaid jäätmeid komposteeritakse loodusmaja krundil asuvates kompostikastides.
Enne prügikastide juurde minemist, aga on esimene eesmärk hoopis see, et prügi tekiks võimalikult vähe. Osad toidujäätmed kõlbavad söömiseks meie loomatoa elanikele. Plastikkarpe ja klaaspurke saab uuesti kasutada. Korra juba kasutatud toiduõli läheb kasutusse õlilambi õpitoas.
Trükipaberiks kasutame peamiselt 100% vanapaberist toodetavat paberit. Katsume printida kahepoolselt. Oma eesmärgi korra juba täitnud ühepoolselt prinditud lehed lähevad edasi kasutusse märkmepaberina või huviringidesse meisterdamiseks. Ühepoolselt prinditud lehtedele oleme leidnud uue kasutuse samuti ka Rohelise kooli infovoldikutena. Need on nii trükitud ja kokku volditud, et teisel lehe poolel olev mitteoluline, kuid mitte vähem huvitavam tekst, ei sega olulise info edastamist.
Tartu loodusmaja kontoris on paljud kontoritarbed ühiskasutuses. Klammerdajaid ja auguraudu ei ole vaja iga laua peale. Need on leitavad arhiivikappi meenutavate kummutite väikestes sahtlites ja on seal kõigile kättesaadavad. Kontoritarvete hankimisel vaadatakse, et soovid on põhjendatud ning ostud tehakse võimalikult keskkonnamõjusid arvestavalt.
Tartu loodusmajas kasutatakse valdavalt keskkonnasõbralikke puhastus- ja pesuvahendeid. Eelistame vahendite ja teenuste hankimisel kohalikke ja/või ökomärgisega tooteid ning soetame tarvilikku ka järelturult. Näiteks on loodusmaja toidunõud pärit uus- ja taaskasutuskeskustest. Ühekordseid nõusid me ei kasuta. Tuletame alati ka ruumide rentnikuile meelde, et meile meeldivad korduvkasutatavaid nõud ning ühekordsed nõud meie ruumidesse ei sobi.
Märgilise tähendusega organisatsiooni keskkonnamõju pidev jälgimine ja loodusressursside säästev kasutamine
Rohelises kontoris kulutame just nii palju, kui on vajalik, aga samas võimalikult vähe ning valime, mida ja kust me soetame. Need ongi need pisikesed rohelised sammud, mida astudes liigume ühe suure eesmärgi poole!
Töötajad pööravad ka tähelepanu valgustuse ja elektriseadmete kasutamisele. Ruumist pikemalt lahkudes kustutatakse valgus ja ööseks lülitatakse arvutid välja. Üldkasutatavates ruumides nagu WC on kasutuses liikumisanduriga valgustid ning mõningate elektriseadmete tööaega reguleeritakse aegreleega. Väike osa elektrist toodetakse kohapeal loodusmaja katusel asuvate päikesepaneelidega.
- Rohkem informatsiooni, kuidas enda organisatsioonis rakendada rohelise kontori põhimõtteid leiab EKJA kodulehelt >>
- Tartu loodusmaja rohelise kontori koordinaator: Eeva Kirsipuu-Vadi, eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee
Värskelt valmis ka Tartu loodusmaja 2019 aasta keskkonnaaruanne, millega saab lähemalt tutvuda SIIN.