ROHESOOVITUS – Kuidas korjata ravim- ja teetaimi?
Paljud rohekoolid ja -lasteaiad kasvatavad oma õppeaedades ja peenrakastides ravimtaimi või korjavad neid enda tarbeks Eesti loodusest suve jooksul. See on loodussõbralik ja keskkonnahoidlik viis endale talveks tee tagavara varuda, kohalikke taimi tundma õppida ja miks mitte ka võimalus õppeasutustel kingitusteks enda korjatud teesegusid valmistada.
Selleks, et taimed enda raviomadusi ei kaotaks, tervisele ohutud oleks, kaua säiliks ning et korjamisega loodusele kahju ei tehtaks, tuleb teada, millal ja kuidas on õige ravimtaimi korjata.
Ohutus
Korja ainult taimi, mida sa tunned! Kui sa kahtled taime liigis, siis jäta parem korjatama. Mõnel taimel on ainult teatud taimeosad tarbitavad ja muud taimeosad mürgised, nii et tuleb kindlalt kontrollida, milliseid osi korjata. Ravimtaimi on hea varuda vaid kohtadest, mis pole saastatud ja on looduslikult puhtad paigad. Korjekoht peaks kindlasti eemal olema autoteedest, et vältida asfaldi- ja rehvitolmu ning väljaheitegaasidest eralduvaid aineid. Suure maantee ja korjekoha vahele võiks ideaalselt jääda minimaalselt 100 m. Samuti võiks korjekoht olla eemal tööstusettevõtetest, intensiivpõllumajanduslikest põldudest ning sõnnikuhoidlatest.
Keskkonnahoidlikkus
Kui korjad loodusest, siis alati peaks jätma osa taimi kasvama, et liik sellest kohast ei kaoks. Järelikult on kõige õigem korjata seal, kus seda liiki on massiliselt. Kui korjad näiteks taime lehti, siis võta igalt varrelt ainult mõni, mitte ära tee tervet vart korraga lehtedest puhtaks. Koguda ei tohi looduskaitsealuseid liike ja liigselt trampida taimede otsas, mida sa ei korja.
Samuti korja ainult seda osa taimest, mida vajad ja vajadusel kasuta kääre või nuga, ära kunagi tõmba tervet taime koos juurtega välja.
Ravitoime
Korja taimi õigel ajal ehk kui toimeaineid on kõige rohkem – siis kui taim on oma täieliku kasvu ja suuruse peaaegu saavutanud. Korjama peab taimi kuiva ja eelistatult päikesepaistelise ilmaga.
- Lehed – kogutakse ainult täiskasvanud lehti enne taime õitsemist või õitsemise ajal. Igihaljaste taimede lehti võib korjata ka varakevadel, kui lumi sulab. Kogutakse kuiva ilmaga, keskpäeval.
- Õied – kogutakse õitsemise algul, kõige parem kui tegemist on noore õisikuga, millest on puhkenud alles kolmandik või pool, olgu selleks siis kevadel, suvel või hoopis sügisel õitsejad. Kogutakse kuiva ilmaga, keskpäeval.
- Ürt ehk kogu maapealne osa – kogutakse õitsemise algul. Ürdi pikkus sõltub ravimtaime liigist – mõnel korjatakse kogu taime maapealne osa, mõnel ainult ladvaosa. Lõigatakse kääride või noaga.
- Viljad – kogutakse täiesti valminult, sest siis on neis suhkruid ja mitmeid teisi toimeaineid kõige rohkem. Vilju võib koguda ka hommikul või õhtul, aga need peaks siiski võimalikult kuivad olema, mitte kastemärjad. Ülevalminult viljade säilivusaeg väheneb.
Ei maksa noppida riknenud, tolmuseid, juba veidi närtsinud või värvi kaotanud taimi, ei sobi ka haiged või putukate poolt rüüstatud.
Hoiustamine
Ravimtaimi on õige korjata õhku läbilaskvasse kotti või pealt lahtisesse nõusse, mitte kilekotti. Taimed tuleb kuivatada kohe pärast kogumist, soojas tolmuvabas kohas trükivärvita paberil või papil, aeg-ajalt segades. Võib siduda ka hõredatesse kimpudesse ja riputada üles õhurikkasse ruumi. Väldi otsest päikesepaistet ja liigset kuumust, näiteks pliidi lähedal kuivatates ei tohiks temperatuur tõusta üle 40 kraadi.
Taim on piisavalt kuiv siis, kui jämedam osa, näiteks vars murdub krõpsuga pooleks. Hea on ka teada, et mida kiiremini taim on kuivanud, seda väärtuslikum see on – taim peaks olema juba paari päevaga krõmpsuvalt kuiv. Säilita kuivatatud taimi näiteks paberkottides, klaasnõudes või kastides, mis lasevad õhku läbi. Neid peaks säilitama ruumis ja kohas, kus on madal õhuniiskus ja pimedus. Ravimtaimed on soovituslik ära tarbida enamasti kuni 2 aasta jooksul, peale seda hakkab nende ravitoime ja väärtus vähenema. Selleks märgi kindlasti hoiustamisnõule korjamisaasta peale!
Artikli koostamisel kasutatud allikas:
Tartu Ülikooli Loodusteadusliku hariduse keskuses veebipõhine õpikeskkond www.bio.edu.ee/taimed
Tekst ilmus algselt Eesti Rohelise kooli programmi Suvi 2024 uudiskirjas.