Rohesoovitus: Miks jõuluvana palmiõli oma kingikotti ei taha?

Käes on pühadeaeg, mis tähendab kõike maitsvat – piparkoogid ja šokolaadist jõuluvanad jõuavad nii laste susside sisse, jõuluvana ja lasteaiapeo kinkekotti, kontori loosipakki kui ka niisama perede jõululauale. Enne suurt ostlemislusti tasub heita pilk kingituse koostisosadele ja mõelda, kust need sinuni jõuavad.

Umbes pooltes toodetes, mida me jõuluajal supermarketist ostame, leidub palmiõli. Selle leiab sinu laual piparkoogist ja šokolaadikommist, jõulukingiks ostetud kreemist ja jõulupeo huulepulgast. Palmiõli ise ei ole koostisosana ebatervislik või kahjulik, vastupidi, aga kahjuks on õlipalmide kasvatamine muutunud suureks keskkonnaprobleemide põhjustajaks, ähvardades terveid Kagu-Aasia ökosüsteeme.

Kust tuleb palmiõli?

Palmiõli pärineb õlipalmi viljadest ja on looduslikult punaka värvusega. Õlipalmipuud pärinevad Lääne-Aafrikast, kuid tänapäevased suured õlipalmide istandused paiknevad Kagu-Aasias ja Ladina-Ameerikas. Tänapäeval pärinebki üle 80% palmiõlist Indoneesiast ja Malaisiast, ülejäänud väike osa Taist, Kolumbiast ja teistest riikidest. Tänasel päeval leidub palmiõli pea kõikjal – seda on soodne toota, sest õlipalm väga saagikas ja seda on väga kerge töödelda. Palmiõlil pole ka spetsiifilist maitset ja sobib seega paljudesse toodetesse. Toidus leidub seda peamiselt küpsetistes (koogid, küpsised, külmutatud pizzad, pakendatud saiakesed, jne), maiustustes (šokolaadid, jäätis, erinevad kommid), näksides (krõpsud, kiirnuudlid), leivamääretes (margariinides, maapähklivõi, Nutella, majonees), jne. Aga lisaks toidule ka enamuses hügieenitarvetes, jumestusvahendites, majapidamise puhastusainetes ja eraldi suure teemana biokütuses.

Millise nime alt leida palmiõli?

Kui koostises pole palmiõli eestikeelse nimena näha, siis võib see olla ingliskeelses koostises kirjas. Kõige kergem on meelde jätta, et kui leiad sõna „palm“, siis on see tõenäoliselt palmiõlist tehtud koostisosa – Palm Kernel, Palm Kernel Oil, Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palm olein, Palmitic Acid, Palm Stearine, Cetyl Palmitate, Palmitoyl Oxostearamide, Octyl Palmitate, Sodium Palm Kernelate, jne. Palmiõlist tehtavaid koostisosi on sadu, mis peidavad end kõik eri nimetuste all toidus ja tarbekeemias.

Palmiõli pahupool

Õlipalmide istanduste rajamiseks võetakse Kagu-Aasias tihti maha maailma kõige liigirikkamat vihmametsa, kuivendatakse märgalasid või hõivatakse põllumaad varasemalt kohalikele toitu andnud põllumaade arvelt. Mahavõetud metsad ei seo enam atmosfäärist süsihappegaasi ja kuna õlipalmi istandusteks kasutatakse tänaseni traditsioonilisi alepõllunduse meetodeid, siis paisatakse maa põletamisel ka uusi kasvuhoonegaase õhku, mis kõik kiirendab kliimamuutusi. Elupaikade kadu metsade näol mõjutab omakorda selle elurikkust – kaovad seal elavad looma- ja taimeliigid, kellest palju on ohustatud. Palmiõlitööstus on kõige rängemalt kahjustanud suurte inimahvide nagu orangutan elupaiku, ohus on ka teised loomaliigid, näiteks tiigrid, ninasarvikud ja elevandid.

Lisaks toovad istandused kaasa metsade langetamise järel tekkiva muldade erosiooni ja monokultuuride kasvatamisel mullaviljakuse langemise, suuremahulise pestitsiidide, herbitsiidide ja väetiste kasutamise ning märgalade kuivendamisel tekkivad veesüsteemide muutused. Peale keskkonna kahjustavad palmiõlikasvatused ka kohalikke kogukondi. Sisse tuuakse odavamat võõrtööjõudu või kasutatakse lapstööjõudu, kes oma õiguste eest seista ei suuda ning kelle inimõigusi ei austata. Uute istanduste rajamisel survestatakse tihti põliselanikke kiire kasu ettekäänel enda maid müüma, kus seejärel enam elada ja traditsioonilist toitu kasvatada ei saa.

Samas ei maksa unustada, et lihtsalt palmiõli kõigis toodetes välja vahetades ja samas koguses edasi tarbides ei kao toodete keskkonnamõju ära – ka palmiõli alternatiivide nagu näiteks sojaõli kasvatamine toob endaga kaasa täpselt sama suure probleemide rägastiku, ainult teises kohas, soja puhul näiteks Lõuna-Ameerika Amasoonase vihmametsades.

Mida saan teha?

  • Proovi koostistest leida üles varjatud palmiõli ja tarbi neid tooteid vähem – jõuludel eriti maiustusi ja näkse. Kommid saab ka jõulupakis asendada näiteks pähkliseguga, kuivatatud puuviljadega või marjarullidega.
  • Valmista jõuluküpsetised ise, kasutades kodumaiseid tooraineid – nii tead nende koostist. Poekommi asemel saab näiteks ise lihtsatest koostisainetest trühvleid teha. Kui teed piparkooke ise, aga taigna ostad poest, siis piilu ka taigna koostise sisse!
  • Räägi palmiõli teemadest ka oma õppeasutuses, tööl või kodus ning korraldage näiteks väljakutse teha palmiõlivabad kingipakid või jõululaud.
  • Kasuta jätkusuutlikult toodetud ehk sertifitseeritud palmiõli sisaldavaid tooteid. Kuna palmiõli vältida võib olla keeruline, siis esmajoones tuleks loobuda tundmatut päritolu palmiõlist. Jätkusuutlikul palmiõli leiad näiteks märgise RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) abil, kes on palmiõli tootmiseks välja töötanud keskkonna- ja sotsiaalsed kriteeriumid, mis peaksid aitama minimeerida palmiõli kasvatamise negatiivset mõju keskkonnale ja kogukondadele. Samas ei tähenda sertifitseerimissüsteemid seda, et uusi istandusi juurde ei rajata, nii et keskkonnamärgistega toodete tarbimine peaks alati koos käima ka üleliigse tarbimisega vähendamisega.

  • Võta 10 minutit ning vaata tutvustust palmiõlitööstusest ja jätkusuutlikust palmiõlist, mille tegi Rohelise kooli lühikonverentsil Maailma Looduse Fondi Malaisia maastikuplaneerimise juht:

 

 

Teksti allikana on kasutatud MTÜ Mondo materjale ja artikleid, sh Palmilehte.

Tekst ilmus algselt Eesti Rohelise kooli programmi Talv 2022 uudiskirjas. Telli programmi uudiskiri endale siin.