Rohesoovitus: Millist küünalt peagi saabuval pühadeajal valida?

Millist küünalt peagi saabuval pühadeajal valida?

Küünlad loovad õdusa meeleolu ja rahustava keskkonna ning muudavad olemise nii füüsiliselt kui vaimselt valgemaks. Milline küünal on aga keskkonna ja tervise seisukohast parim valik? 

Valik on lai ning nagu tarbimisteemade puhul tihti juhtub, siis ühest vastust anda polegi nii lihtne. Küünlaid valmistatakse parafiinist, steariinist, erinevatest taime-, aga ka mesilasvahast.

Levinuim on hinnalt soodsaim, naftatööstuse jääkainest valmistatud parafiinküünal. Iga küünla põlemisprotsessis tekivad tahmaosakesed, mis aga naftapõhiste küünalde puhul on mürgised. Tahm kahjustab hingamisteid eriti neil, kes juba kannatavad astma või muude hingamisteede haiguste käes. Kõige kahjulikumad ained tulevad aga küünalde värvist, lakist või sünteetilistest lõhnaainetest. Sarnaselt teistele toodetele, leidub nii kvaliteetseid kui väga odavaid parafiinküünlaid – viimaseid tasub vältida.

Steariinküünlad on hinnalt parafiinküünaldest kallimad ja nende tooraineks on üldjuhul palmiõli, aga kasutatakse ka loomseid rasvu.

Taimevahaküünalde seast leiab nii soja-, kookose- kui rapsivahast küünlaid. Iga monokultuuri järjest massilisem kasvatamine on üldjuhul seotud elurikkuse kaoga – uued põllumaad rajatakse looduslike koosluste arvelt. Näiteks palmiõli puhul on mõjuks vihmametsade raie, sojatootmisel on väljakutseks pestitsiidide kasutus, samuti GMO-de mõju. Tihtipeale on kaugetes istandustes üheks probleemiks ka tööliste inimõiguste järgimine, samuti jõuavad nii palmiõli, kookos kui soja meieni väga kaugelt. Euroopas kasvatatava rapsi puhul – kui tegemist ei ole just mahepõllumajandusest pärit toorainega – saame kahjuks rääkida putukamürkide laastavast mõjust. Eesti küünlameistritelt võib leida veel ka taimset küünlapuru, kus tooraineks oliiviõli.

Eestis ajalooliselt kõige rohkem kasutust leidnud, tänaseks päevaks kõige hinnalisemad küünlad on mesilasvahast – seda nii sisuliselt kui hinnalipiku järgi. 

Millist küünalt siis ikkagi endale soetada?

Ilmselt võib pidada heaks valikuks nii kohaliku mesiniku valmistatud mesilasvahast küünlaid, aga ka ökosteariinist ja ökotaimevahast küünlaid.

 

Keskkonnamärgis – poest küünlaid ostes tasub hoida silma peal keskkonnamärgistel ja eelistada EL lillekese või Põhjamaade luigemärgiga küünlaid.

Pakend – mida vähem pakendatud, seda parem! Ka pakendivabade teeküünalde valik on laienemas.

Vähem on rohkem! Küünalde põletamisega soovitatakse mitte liialdada – paljude korraga põlevate küünalde asemel piirdu paari küünlaga. Ehkki õhku saastavad eelkõige parafiinküünlad, siis ka alternatiivide massiline kasutamine ei ole keskkonnahoiu seisukohast mõistlik.