Millisest riigist rändab toit sinu lauale ja kuhu satub toidust järgi jäänud pakend?

Kas tead, millisest riigist rändab toit sinu lauale ja mis saab edasi toidupakendist? 

Selleks, et teadvustaksime endale, milline on meie toidu rändamise teekond, kutsume Tartu loodusmajaga kõiki kaardistama oma ühte toidukorda.
Üleskutses kaasalöömiseks tee nii: 

  1. Vali vaatlemiseks üks toidukord (hommiku-, lõuna- või õhtusöök)
  2. Tee valitud toidukorra koostisosadest foto. NB! Ära unusta pildistada ka toiduainete pakendeid. 
  3. Lae postitus meie ühisele Padleti lehele.
  4. Kirjuta postituse juurde oma ees- ja perekonnanimi, vanus ja nimekiri, millisest riigist antud toiduained pärinevad.
  5. Lisa postituse alla, kas saaksid mõne neist toiduainetest asendada kohaliku tootja poolt toodetud toiduga, kasvatada ise või osta pakendivabalt.
  6. Lisa postitusele #sorteerinprügi, kui kogud pakendid olmeprügist eraldi (siia alla kuuluvad ka pandipakendid).

 

Kuidas saame anda oma panuse kohaliku toidu tarbimise kultuurile?

OTT võrgustik ehk otse tootjalt tarbijale

Eestis on olemas kodanikualgatuslik võrgustik nimega “OTT”, mis koondab kohalikke toidu tootjaid ja tarbijaid. Müük OTTi kaudu toimub üldjuhul kaubakohtumistel, kus 10 kuni 15  toidu väiketootjat kogunevad parklas, reeglina üks kord nädalas, ja annavad üle tarbijate poolt ettetellitud kaubad. Kaupa on võimalik osta ka vahetult kohapeal. Müük erineb turust seetõttu, et suurem osa kaubast on ette tellitud, kohtumine toimub lühikese aja (umbes 1 tunni) vältel. Vahendajaid ei ole. Importkaupa ei ole.

Rohkem infot OTT võrgustiku kohta leiad SIIT

Kohalikud ostukohad: 

Peale OTT võrgustiku on võimalus alati osta värsket toitu turgudelt, lahtisest letist ja võtta kaasa oma karp või kohvitops, et vähendada ühekordseid pakendeid. Järgnevas nimekirjas on näiteks välja toodud mõned Tartu ostukohad, kus on võimalik osta nii pakendivabu kui ka korduvkasutatavate pakenditega tooteid. 

Kuhu viia pakendid, mis jäävad meie toidust alles? 

Sorteerimise tähtsaim reegel – jäätmete sorteerimise puhul annab parima tulemuse kui need on puhtad ja sorteeritud sellel hetkel kui need tekivad. Hiljem neid üksteisest eraldada on pea võimatu. Sellepärast ongi oluline, et juba kodus või töökohal erinevad jäätmed eraldi kogumisvahenditesse nii saame nendest enamuse suunata taaskasutusse ja panus keskkonda on suurim.

Kui sa pole kindel, kuhu oma jäätmed viia, siis selleks on Eestis välja töötatud suurepärane veebilehekülg kuhuviia.ee,  mis näitab sinu lähimaid sorteerimise konteinerid. Samuti leiad Kuhuviia leheküljelt juhendid, kuidas prügi õigesti sorteerida.

***
Üleskutse on koostatud maailmahariduse ja jäätmetekke vähendamise (15.-28.11) nädala tegevuste raames >>
#maailmapäevad #tartuloodusmaja #rohelinekool #ecoschools